Rašelina je léčebný prostředek prověřený staletími, který přes veškeré objevy a výzkumy dnešní doby stále nebyl překonán. Rašelinové koupele a zábaly se používaly již ve starém Řecku. Ve střední Evropě se používají více než 200 let, zejména při léčbě chronických revmatických chorob, artrozy, svalové kontraktury, gynekologických onemocnění, hojení jizev, léčení atopických ekzémů, lupénky a akné. Intenzivní studium biochemických vlastností rašeliny začalo ve druhé polovině předminulého století. Byla zahájena výroba rašelinových výtažků a extraktů, které se používaly jako přísady do koupelí. Postupně tak bylo prakticky ověřeno, že léčba pomocí produktů z balneologické rašeliny dosahuje impozantních výsledků. Současné rašelinové balneopřípravky se používají u celé řady onemocnění a sportovních zranění v mnoha oborech od dermatologie až po kosmetiku.

Co je léčivá rašelina?

Rašelina je tvořena skupinou látek, která se vytvářela zvláštním anaerobním rozkladným procesem (humifikace) převážně ze zbytků rašeliništních rostlin potopených následkem geologických a klimatických změn před 40 000 lety. Při výrobě produktů pro balneoterapii se využívá pouze rašelina ze schválených přírodních léčivých zdrojů, která se těží v přesné fázi huminifikace na rašeliništích v oblastech přírodních léčivých pramenů, ať teplých nebo chladných. Soli obsažené v minerálních pramenech, které rašeliniště napájí prostupují rašelinovým substrátem, obohacují je o kyselinu huminovou, křemičitou, tříslovou, jantarovou, mravenčí atd. Všechny tyto látky mají pozitivní vliv na náš organismus.

Léčivou sílu rašeliny si za desítky let v českých lázních ověřily tisíce lidí. Rašelinové obklady, zábaly a koupele dnes nabízejí nejen lázně, ale i masážní a kosmetické salony, ale i fyzioterapeutické ústavy.

Působení rašeliny:

* termofyzikální
Jedním z hlavních efektů rašeliny je její tepelný efekt, kdy teplo získané jejím ohřátím se šíří zářením, převodem a vedením. Ve srovnání s tepelnou kapacitou vody je tepelná setrvačnost rašeliny 5,15 x delší, což podporuje výrazný hluboce působící tepelný efekt peloidu. Této vlastnosti se využívá při léčbě suchým teplem pomocí rašelinového termoforu.

* biochemické
Součástí rašeliny jsou také produkty humifikačního procesu, které se při přímé aplikaci stávají součástí komplexního působení peloidu. Zejména lipidy a humnové kyseliny v doprovodu pryskyřic a přírodních minerálů dodávají rašelině chemické vlastnosti, které mají na lidský organismus prokazatelně léčebný dopad. Nezávislé práce ve světě potvrdily, že tyto přírodní organické látky jsou pohlcovány tělem 16x efektivněji než látky syntetické. Mají také výrazné detoxikační vlastnosti.

V našem studiu nabízíme klientům jak jednorázové rašelinové obklady tak i klasickou lázeňskou proceduru tedy klasické celotělové nebo částečné zábaly (např. na záda nebo dolní polovinu těla). Používáme např. kvalitní přidlicové bláto, thermo bahno z výtažkem z mořských řas a další.

Optimální doba zábalu je 20 minut, za tu dobu se léčivý přípravek stačí rovnoměrně rozvrstvit po celém povrchu kůže a proniknout dovnitř. Potom následuje sprcha. Po aplikaci je vhodné strávit asi 30 minut v suchém zábalu v klidu na lůžku.

Vhodným doplňkem po zábalu je následná masáž, ať již celotělová či určité partie těla. Nabízíme širokou nabídku různých masáží a masážních technik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


24.07.2008 09:01:20
Tomáš Dvořák
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one