Baňková masáž - obrázek

Baňková masáž - obrázek

Jedna z velmi starých čínských lékařských metod se zpočátku využívala zejména k odstranění krve a hnisu při léčbě nežitů, postupně však byly objeveny její příznivé účinky také na řadu dalších neduhů těla i duše.


V současné době se provádí tato metoda pomocí skleněných baněk, které se podtlakem (vysátí vzduchu plamenem) přisají na kůži a po určité době (max. 12 minut) se odstraní. Na kůži zůstávají viditelné krevní podlitiny podobné modřinám, které však nejsou bolestivé a během několika dnů mizí.Podle čínské medicíny reguluje baňkování tok životní energie čchi a napomáhá vytažení škodlivosti na povrch těla a jejímu odstranění. Pozitivní účinky baňkování jsou prokázány na pročištění krve, zlepšení oběhu, regulaci a zdokonalení funkce nervového systému, z hlediska masáže je pak velmi významné odstranění bolesti a uvolnění ztuhlých svalů.Slabý tah vyvíjený při baňkování aktivuje funkci krevních cév ve svalech a rozšiřuje je, čímž se usnadňuje průtok krve. Zvýšený krevní průtok vyvolá vzestup teploty v kůži i ve svalech, takže baňkovaná část těla se silně zahřívá.                                        
Z mnoha metod baňkování praktikuji pouze dvě: pohyblivé, při němž se pohybuje jednou přisátou baňkou po ploše zad, a sázení baněk, při němž se přisává sestava baněk na konkrétní část těla, nejčastěji na šíji, ramena či bederní oblast.
                                                                                                                                         
Baňkování je jednou z nejúčinnějších metod odstranění svalových bolestí, zejména zanedbaných a dlouhodobých. Působí hluboko do svalové hmoty a nebývá provázena lokálními bolestmi jako při klasické masáži.

 
08.06.2007 22:13:33
Tomáš Dvořák
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one