Klasická " Švédská " masáž


Obvyklá forma masáže je systémem hmatů a chvatů, které masér provádí na určité části těla. Je chápána jako preventivní a podpůrný léčebný prostředek, který pomáhá odstraňovat zejména dlouhodobé bolesti vzniklé nevhodnou životosprávou. Typickým příkladem jsou bolesti zad a šíje při sedavém zaměstnání, nárazové zátěži nebo po dlouhodobější nemoci.

 

Klasická, tzv. švédská masáž, se provádí dlaněmi, prsty a klouby rukou a má různou sílu a intenzitu. Pomocí cílených hmatů se zatuhlý sval uvolňuje a urychluje se oběh mízy (lymfy), která absorbuje a vylučuje odpadní látky. Zatímco krev obíhá v těle díky srdci fungujícímu jako čerpadlo, mízní (lymfatický) systém takovou pumpu postrádá, proto je závislý pouze na činnosti svalů. Masáž povzbuzuje efektivnější filtrování a vylučování odpadních látek, čímž pomáhá předcházet infekcím a nemocem. Povolením napjatých svalů se uvolňují ztuhlé klouby a utišují se nervy, postupně získáváme pocit uvolnění a dobré pohody.


 
Také na nervovou soustavu jsou prokázány pozitivní účinky masáží. Část nervové soustavy vychází z mozku ve spodní části lebky a probíhá míchou dolů. Podle síly a intenzity masážních hmatů lze stimulovat nervová zakončení a uklidňovat psychiku. Ne náhodou se proto stává, že při masáži máme tendenci zavírat oči nebo dokonce usínat.
Aby pohyby masérových rukou byly plynulé a kluzké, používá se různých masážních prostředků, nejčastěji emulze a oleje, ale i mýdla, krému, gelu apod. Osobně nejraději používám přírodní masážní oleje, které si díky lisování za studena oleje zachovávají nejvyšší možné množství bioaktivních látek, vitamínů a minerálů v jejich přirozené podobě. Tyto cenné látky pak v maximální míře dokáží předat našemu tělu, jsou "extraktem zdraví".


 
Na rozdíl od emulzí pronikají oleje až do nejhlubších vrstev pokožky, působí komplexně a jejich složení nejvíce odpovídá složení tuků našeho těla. Výborně se vstřebávají, nezanechávají pocit mastnoty, neucpávají póry. Jsou vhodné pro všechny typy pokožky, nevyvolávají alergické reakce a pokožku nedráždí.
 
08.06.2007 21:21:52
Tomáš Dvořák
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one